O projekcie Szpilki

Palac Sztuki

Działanie interdyscyplinarne i intermedialne - finał trawnik Pałacu Sztuki w Drohobyczu podczas Jubileuszowego Festiwalu Brunona Schulza 2012

Projekt społeczny skierowany do kobiet głównie ze strony polskiej, ukraińskiej i niemieckiej.

Przez okres około 9 miesięcy zbieram damskie buty wraz z odpowiedziami na specjalnie skonstruowaną przeze mnie ankietę. W ten sposób tworzę znany jedynie sobie kolorystyczny kod. Otrzymane zużyte, podniszczone buty przekształcam ze sfery profanum do sfery sacrum tworząc z nich mini obiekty sztuki, za pomocą kolorystycznego kodu stworzonego na podstawie ankiety. Powstaje instalacja kilkuset kolorowych butów – kwiatów, równo ułożonych na zie­lononym trawniku dawnej willi Bianki, literackiej postaci z prozy Brunona Schulza.

Widz otrzymuje katalog i dzięki zakodowanemu w nim systemowi kolorów i kodów QR, może na różnych poziomach zaawansowania technologicznego odkodować historie danego obiektu i wykreować we własnej wyobraźni kobietę, do której należał niegdyś zakodowany obiekt. Zgłębiając kolorystyczny kod zawarty w katalogu, widz wykonuje ruch skłonu, pochyla się w celu odkodowania kobiecości. Gest ten jest nawiązaniem do rysunków Schulza, których często głównym tematem było uwielbienia damskich nóg i butów.

Zapraszam wszystkie kobiety do wzięcia udziału w Projekcie Szpilki. Proszę o kontakt mailowy pod adresem projektszpilki@interia.pl

Anna Kaszuba-Dębska


O autorce

Anna Kaszuba-Dębska
fot. Alicja Brodowicz

Anna Kaszuba-Dębska ukończyła ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Leszka Misiaka oraz na Wydziale Grafiki w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci.
Stypendystka Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jana Szancenbacha "Stypendium dla młodego kolorysty w Paryżu", prof. Janiny Kraupe-Świderskiej "Dla kobiety malarki w Paryżu". Otrzymała wiele nagród i wyróżnień min. Firmy Talens oraz IBBY za działalność wydawniczo-czytelniczą. Zilustrowała kilkadziesiąt książek. Autorka autorskich filmów animowanych. W 2011 ukończyła studia doktoranckie na ASP w Warszawie. Pracuje nad doktoratem w Pracowni Projektowania Ksiązki i Typografii u prof. Macieja Buszewicza. Projekt Szpilki jest wynikiem badań i przemyśleń doktoranckich.